2. Murat’ın tahttan inmesi ve 2. Mehmet’in (Fatih) tahta geçmesi

Edirne civarındaki ormanda avlanırken atından düşen 1. Mehmet felç olmuştur. Yapılan tedaviler sonuçsuz kalır ve 1421 yılında ölür. Yerine tahtının varisi olarak seçtiği 2. Murat tahtta çıkar.

2. Murat’ın yaptığı ilk iş kardeşleri Ahmet, Mahmut ve Yusuf’un gözlerine mil çektirerek öldürtmek olur. Bizans Kralı’nın serbest bıraktığı amcası Çelebi Mustafa’nın Edirne’yi ele geçirmesi üzerine ordusunu dağıttığı amcası Mustafa Çelebi’yi Edirne burçlarına astırarak idam eder.

Kendisine isyan eden kardeşi 13 yaşındaki şehzade Küçük Mustafa’yı lalası Şaraptar İlyas’ı elde ederek ele geçirir. Kendisine teslim edilen kardeşi Küçük Mustafa’yı İznik Kalesi önünde bir incir ağacına astırarak idam eder.

Ya iktidar ya ölüm kuralını acımasızca uygulayan 2. Murat’ın sonu da son derece acı olacaktır.

Osmanlı Orduları’nın Sırbistan’ı işgal ederek Macaristan sınırına dayanması ile Macarların önderliğinde başlayan karşı saldırılarla Osmanlı Orduları ağır yenilgilere uğrar. 2. Murat barış istemek zorunda kalır. 1444 yılında yapılan Segedin antlaşması ile Osmanlı Tuna’nın doğusuna geri çekilir.

Bu olay Sadrazam Çandarlı Halil Paşa’ya karşı Zağanos Paşa önderliğindeki devşirmeler hizbinin güçlenmesine yol açar. Çandarlı’nın kudreti sarsıntıya uğrar. Amasya Beylerbeyi Şehzade Alaaddin ve iki oğlu boğdurularak Şehzade Mehmet’in önü açılır.

Fetihlerin durması ve alınan yenilgiler devletin en önemli gelir kaynağı olan ganimetlerin kesilmesine bu da Osmanlı ekonomisinin sarsılmasına yol açmıştır. Hazine hızla boşalmaya başlar.

Bu sıkıntılı günlerde oğlu Alaaddin’in katilleri üzerine dahi gidemeyen 2. Murat, Şehzade Mehmet lehine tahttan feragat ettirilir.

Osmanlı’nın başına 13 yaşındaki bir çocuğun geçmesini Macarlar fırsat bilir. Segedin antlaşması bozulur ve Osmanlı’ya savaş ilan edilir. Bu durumu fırsat bilen Çandarlı 2. Murat’ın ordunun başına geçmesini ister. Fakat 2. Mehmet’in (Fatih Sultan Mehmet) tahtı bırakmaya hiç niyeti yoktur.

2. Murat’ın babalık otoritesiyle ikna ettiği 2. Mehmet Varna Zaferinden sonra tekrar tahta çıksa da 1446 yılında çıkan yeniçeri isyanı sonrası Çandarlı’nın tertibiyle tahttan indirilip Manisa’ya gönderilir. Mehmet’in içinde Çandarlı’ya karşı oluşan kin iyice artmıştır.

1451 Yılında oğlu Mehmet’e yaptığı düğünden sonra aniden rahatsızlanan 2. Murat üç gün tarifsiz acılarla kıvranarak can verir. Henüz 47 yaşında ve sağlıklı olan Padişahın bu ani ölümü hiçte normal değildir.

2. Mehmet’in tahta yeniden çıkınca yaptığı ilk iş henüz 18 aylık olan emzikteki kardeşi Ahmet’i boğdurtmak olur. İstanbul’un fethinden sonra ihanetle suçladığı Çandarlı Halil Paşa’yı idam ettirerek ona olan kinini de almış olur.

Böylece Türk Çandarlı Soyunu tasfiye ederek Devşirmeler İktidarını başlatan Padişah ta Fatih Sultan Mehmet’tir. Çıkardığı ünlü kanunnamesi ile kardeş katlini de resmileştirir. Fakat kendi sonu da aynı babası gibi olacaktır.

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir