Ahmet Anzavur

Ahmet Anzavur (1837-1921), Kuva-yi Milliye hareketine karşı ayaklanma başlatmış eski bir Osmanlı subayı, Kuva-i İnzibatiye kumandanı.
İstanbul Hükümeti tarafından sivil paşalık verilerek Anadolu’ya gönderilmiştir. İngiliz gizli servisinin adamı olan Papaz Fru tarafından maddi olarak desteklenen Ahmet Anzavur, çok sayıda kişiyi etrafında toplamıştır.

Çıkardığı ayaklanmalar
Birinci Anzavur Ayaklanması, 2 Kasım 1919’da Manyas, Susurluk, Gönen ve Ulubat dolaylarında başlamış olup, Milli Kuvvetler’in mücadelesi sonucu 25 Kasım 1919’da bastırılmıştır. Ahmet Anzavur’un Biga merkezli çıkarmış olduğu ikinci isyanını ise 15 Nisan 1920’de Çerkez Ethem bastırmıştır.Bir dönem Adapazarı Cumhuriyeti kurulmuştur. Anzavur Ahmet, Çerkes olup, mezarı Biga’nın Cihadiye Köyü’ndedir.

Kuva-i İnzibatiye dönemi
Süleyman Şefik Paşa kendisine sonradan katılan Anzavur Ahmet ile anlaşmazlığa düşünce İstanbul’a dönmüş ve Kuvayı İnzibatiye’nin başına Yarbay Senai geçmiştir. Kuva-i İnzibatiye 10 Mayıs 1920’de Adapazarı’nı işgal etti. Ali Fuad Paşa komutasındaki 20. Kolordu Adapazarı’nı geri aldı. 25 Haziran 1920’de Kuva-i İnzibatiye kaldırıldı. 1921 yılı Mayıs ayı içinde Karabiga’nın Adliye köyü civarında, Yeniçiftlik köyünden Mehmet Efe tarafından öldürüldü.

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir