Bahadırzade Arabacı Ali Paşa

Bahadırzade Arabacı Ali Paşa, II. Ahmet saltanatında, 19 Ağustos 1691 – 27 Mart 1692 tarihleri arasında altı ay yirmi dokuz gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Kadı Ali Paşa olarak da bilinir, Ohri’lidir. Bahadırzade de denilen Ali Paşa medrese tahsili görüp icazet almıştır. İmamlıktan başlayarak bazı nahiyelerde naiplik yapmış daha sonra Koca Halil Paşa ve Köprülü Fazıl Mustafa Paşa’ya intisap ederek kethudaları olmuştur. Kasım 1689’da Yeniçeri Ağası olmuştur.
19 Ağustos 1691’de Slankamen Savaşı’nda şehit düşen Köprülü Fazıl Mustafa Paşa yerine sadrazam olmuştur. Savaşta galip gelen Avusturyalılar Eylül 1691’de Varat Kalesi’ni kuşatmışlar; ama bu kale 12 Haziran 1692’ye kadar Avusturyalılara karşı dayanmıştır.

Slankamen Savaşı’nda Osmanlı süvarileri komutanlığı yapan ve Osmanlılar tarafından Erdel Kralı olarak kabul edilen Tökeli İmre 14 Ocak 1692’de sadrazamın daveti üzerine Edirne’ye gelmiştir.
Arabacı Ali Paşa 27 Mart 1692’de “araba vakası” dolayısyla sadrazamlıktan azil edilmiştir.

Görevinden azlinden sonra ilk önce Gelibolu’ya, ardından da Rodos’a sürülmüş ve 1693 yılında Rodos’ta boğularak idam edilmiştir.

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir