Edirne’nin kurtuluşu

Edirne’nin Kurtuluşu, Osmanlı kuvvetlerinin I. Balkan Savaşı’nda Sırp ve Bulgar kuvvetlerine karşı kaybettiği Edirne Muharebesi ile Osmanlı idaresinden çıkan ve Londra Konferansı ile Bulgaristan Krallığı’na bırakılan şehrin, II. Balkan Savaşı sırasında Enver Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu tarafından 21 Temmuz 1913 günü geri alınması olayıdır.

Muharebe Öncesi
Birinci Balkan Savaşı’nın sonrasında Bulgaristan’ın müttefikleriyle olan anlaşmazlılığı sonucu Osmanlı İmparatorluğu kurmayları tarafından Edirne ve Batı Trakya’nın kurtarılması fikri Padişah V. Mehmet’e sunuldu. Padişah hem Türk imajını düzeltmek hem de İttihat ve Terakki Partisi’nin baskısından kurtulmak için planı uygun buldu ve bir sürpriz saldırı yapılmasına karar verildi.

Muharebe
Osmanlı Kuvvetleri şehirde belli bir direniş bulamadılar ve kolaylıkla Meriç Nehri’ne ulaştılar. Ama büyük güçlerin baskısı üzerine durdular.

Sonuç
Osmanlı Devleti Balkanlar’da son zaferini kazandı ve I. Dünya Savaşı’na kadar Trakya sınırlarında büyük bir toprak kaybetmedi. Osmanlı kuvvetlerinin 21 Temmuz günü şehri ele geçirmesine karşı Edirne’nin yeniden Osmanlı topraklarına dahil olması ancak 29 Eylül 1913 günü Bulgaristan Krallığı ile imzalanan İstanbul Antlaşması ile resmiyet kazandı.

Bu yazı Savaşlar kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir