Emine Sultan

Emine Sultan (d.24 Ağustos1874 – ö.29.Ocak1920) Osmanlı padişahı Abdülaziz’in kızıydı.
Emine Sultan 1874 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda doğdu. Abdülaziz’in en küçük kızı olup, annesi Neşerek (Nesrin) Kadın Efendi’dir. Ağabeyi Şehzade Mehmed Şevket Efendi (1872 – 1899) ve ablası Esma Sultan’dır (1873 – 1899). İki yaşında babası Sultan Abdülaziz’in tahtan indirilip vefat etmesinden sonra II. Abdülhamit’in Yıldız Sarayı haremine alınarak büyütüldü. Uzun boyu, iri siyah gözleri, uzun yüzü, çekik kaşları ve beyaz teniyle nadir bir güzelliğe sahipti.

Emine Sultan 12 Eylül 1901’de Ahmet Şükrü Paşa’nın oğlu Mehmet Şerif Çavdaroğlu ile evlendi. Padişah II. Abdülhamit Emine Sultan’a düğün hediyesi olarak Kuzguncuk semtinde Nakkaştepe mevkiinde yazlık bir köşk vermiştir. Emine Sultan’la eşinin vefatlarına kadar yazlık olarak kullandıkları bu köşk 1935 yılında yıkılmıştır. Emine Sultan 1909 yılında II. Abdülhamit’in tahttan indirilmesi üzerine eşiyle birlikte II. Abdülhamit’in yanısıra Selanik’e sürgüne gitmiştir. 1912 yılında Selanik’in Yunanların eline geçmesi üzerine İstanbul’a geri döndü. Baba tarafından kardeşi olan veliaht Yusuf İzzeddin Efendi’nin 1916 yılındaki intiharından büyük üzüntü duyan Emine Sultan’ın köşkün havuzuna atlayarak kendini öldürmeye kalktığı ileri sürülmüşse de bu söylenti sonradan eşi tarafından yalanlanmıştır”.

Emine Sultan 30 Ocak 1920’de vefat etmiştir.

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir