Emir Sultan

1369 da Buhara’da doğan ve 1429’da Bursa’da ölen Emir Sultan, ömrünün 40 yılını Anadolu’da geçirdi. Anadolu’ya, Mekke ve Medine’yi dolaştıktan, sonra gelmiş, Bursa’ nin Gökdere yöresinde dünyadan el etek çekerek bir mağaraya yerleşmiş, kısa zamanda Anadolu Müslümanları arasında büyük bir üne kavuşmuştur.
Emir Sultan Yıldırım Bayezid’in dikkatini de çekmiş ve onun kızı ile evlenmiştir. Timur ile Yıldırım Bayezid arasındaki savaşa katıldı (1402) ve tutsak oldu. Derler ki, iki Türk devletinin savaşını istememiş, sonucu tahmin etmiş ve Yıldırım’ı uyarmıştır fakat caydıramamıştır. II. Murat’ın İstanbul kuşatmasına da katıldı.

Emir Sultan, hayatında ve ölümünden sonra birçok halk ve tasavvuf şairlerini etkilemiştir. Yaratıcı halk düşüncesi onu, yüzyıllarca, insanüstü başarılarla, menkıbelerle, kerametlerle anmıştır. O, gerçekten, Anadolu tarikat ulularının en büyüklerinden biri idi. Türk halkının dinî gelenek, ahlâk ve inanışlarının oluşmasında etkisi büyük olmuştur. Yaşadığı devrin hükümdarları (Yıldırım Bayezid, Çelebi Mehmed, II. Murat) ona saygı duyar, görüşlerinden yararlanırlardı.

Emir Sultan, 1429 yılının sonbaharında veba salgını sırasında oldu. Bugün Bursa’da onun adını taşıyan bir mahalle ve bir cami vardır. Türbesi de bu camiin avlusundadır.

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir