Ethem Paşa

Ethem Paşa (d. 1851 Trabzon – ö. 1909 İstanbul), Trabzon’da doğdu. 17 Yaşında Askerî Rüştiye’ye girdi. Teğmen rütbesiyle mezun oldu. Harp Akademisi’nden Kurmay Yüzbaşı olarak mezun oldu.
Daha sonra Plevne Savunması’nda Müşir Gazi Osman Paşa’nın yardımcılığını yaptı. Uzun süre karşı koysa da Plevne’yi Ruslara teslim etti.

Dömeke Savaşı
1897 yılında Rumeli’deki Türklere, Yunan askerleri isyancı kılığına girip saldırılarda bulundular. Bunun şiddetle artması üzerine Yunanistan’a saldırı planını hazırladı. II.Abdülhamit tarafından kabul edilerek Osmanlı Orduları Başkomutanlığına atandı. Osmanlı Ordusu’nun Başkomutanı olarak Selanik’ten Yunanistan’a girdi. Yunan Ordusu karşısında çok hızlı ilerleyen Osmanlı Ordusu Tesalya önlerine kadar ilerledi. Tesalya önünde tekrar saldırıya geçen Yunan Ordusu çok ağır yara aldı. Osmanlı Ordusu Tesalya’daki Yunan Kuvvetlerini yararak Atina’ya doğru ilerlemeye başladı. Bunun üzerine Rus Çarı II. Nikolay Osmanlı’ya ultimatom vererek ordunun bir an önce durdurulmasını talep etti. Ethem Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu Tesalya’ya çekildi. Barış Atlaşması’ndan sonra şartlara uygun olarak Osmanlı Ordusu Makedonya’ya çekildi.

İstanbul’a dönen Ethem Paşa II. Abdülhamit tarafından törenle karşılandı. Müşir rütbesine yükseltildi. Daha sonra ordudan emekli oldu. II. Meşrutiyet’in ilanından bir yıl sonra öldü.

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir