Gelibolu’nun fethi

Savaş hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Sadece iki ordunun karşılaştığı ardından Osmanlı askerlerinin üstünlüğü ile savaşın bittiği ve Osmanlılar’ın Rumeli’ye geçtiği bilinmektedir.

Süleyman Paşa padişahtan aldığı emir ile Gelibolu’ya hareket etti. 1354’te iki ordu karşılaştı. Bölgedeki Çimpe Kalesi’nin Osmanlılara geçmesi ile Bizans’ın Güney Marmara toprakları tamamen alınmıştır.

Böylelikle:
Rumeli’ye geçiş kolaylaşmış.
Çimpe Kalesi alınarak Çanakkale Boğazı’nda egemenlik kurulmuş.
Türkler Rumeli’de iskan politikasına girişmiştir.
Böylece Bizanslılar Anadolu topraklarındaki sahipliğini kaybettiler. Ege Denizi’ ne giriş ki bunun anlamı Osmanlılar şimdi Mora Yarımadası, Yunanistan ve daha sonra Sırbistan’ın kuzeyinin fethini yerine getirebilecekti.
Bazı zamanlar için, Gelibolu Yarımadası’ndaki Türklerin yerleşimi hala Bizans yetkililerinin otoritesi altındaydı. 1350’li yılların başlarında şehre yakın Zympa’nın küçük kaleleri Osmanlılarca alınmıştı.

1354 yılında Gelibolu, bir depremle vuruldu ve yaşayanların onu terketmesine sebeb oldu. Bunu takiben Osmanlılar, sehrin sahipliğini ele geçirdiler ve onun içinde daha sonra Avrupa içlerine genişlemeyi kolaylaştırmak için bir büyük müstahkem yer inşa ettiler.

Bu yazı Savaşlar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir