Humbaracı Ahmet Paşa

Humbaracı Ahmet Paşa (d. 1675 – ö. 1747), Osmanlı ordusunun ıslahı için çalışmalar yapan Fransız asker.
İspanya Veraset Savaşları’nda ün kazannan ve XIV. Louis ile arası açılınca Avusturya’ya kaçan, Comte de Bonneval, Prens Eugen’in ordusunda Fransa’ya ve Osmanlı İmparatorluğu’na karşı savaştı.

Prensle arası bozulunca Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan Bonneval Ahmed adını aldı. Sadrazam Topal Osman Paşa tarafından, Humbaracı Ocağı’nı düzene sokmakla görevlendirildi.1729 da Osmanlı hizmetine girmiş ve ilk topçu okulunu kurmuştur Zamanın topçu subaylarına matematik dersleri veren Ahmed Paşa, Sadrazam Hekimoğlu Ali Paşa zamanında Beylerbeyi rütbesini aldı. Asıl görevi humbaracıları Batı usullerine göre yetiştirmek olmasına rağmen, devletin dış münasebetleri ile görevlendirildi. Katıldığı 1736 Seferi’nde Yeğen Mehmed Paşa’yla birlikte Avusturya’ya karşı savaştı. Sefer dönüşü gözden düşen Ahmed Paşa, Kastamonu’ya sürgün edildi (1738).

1747’de İstanbul’da öldü. Ölümünden sonra, kurduğu askeri mühendislik okulu tutucu yeniçerilerin muhalefeti nedeniyle kapatıldı. Galata Mevlevihanesi Mezarlığı’nda gömülüdür.

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir