Hurşid Ahmed Paşa

Hurşit Ahmet Paşa (d. ? – ö. 1822), II. Mahmut saltanatında 5 Eylül 1812 – 1 Nisan 1815 tarihleri arasında iki yıl altı ay yirmi yedi gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Erken dönemleri
Hurşit Ahmet Paşa Kafkasya doğumlu olup Gürcü asıllıdır. Gençliğinde Osmanlılar tarafından devşirilip Yeniçeri Ocağı’na sokulmuştur. Sonrasında hızla yükselip yaptığı işlerle Sulan 2. Mahmut’un takdirini kazanmış, devlet yönetiminde birçok önemli makamda oturmuştur.

Balkan İsyanları
Yanya Aslanı olarak bilinen Tepedenli Ali Paşa’nın gerek İmparatorluğun giderek zayıflayan otoritesi gerek azınlıkların verdiği teşvikle başlattığı isyanı durdurmakla görevlendirilmiştir. Tepedenli Ali Paşa’nın Osmanlı’ya karşı yarı bağımsız hareket etmesi, isyan belirtileri göstermesi üzerine Padişah tarafından ünvanı elinden alınır. Paşa bu kararı reddeder ve oğullarıyla beraber isyan hareketine kalkışır. Hurşit Ahmet Paşa ordusuyla, Tepedenli’nin etkisini arttırmak için ordusuyla genişlettiği faaliyet alanlarını tekrar ele geçirir. Tepedenli Ali Paşa’nın isyanı başarısızlıkla sonuçlanır. Canına dokunulmaması kaydıyla Tepedenli Ali Paşa teslim olur. Fakat II. Mahmut tekrar isyan çıkarma tehlikesini göz önüne alarak Paşa’nın idamına karar verir. Tepedenli Ali Paşa bu kararı aldığında silahına davranır ve kurşunlanarak öldürülür. Sonrasında ise başı kesilerek İstanbul’a gönderiir. Bu olay Hurşit Paşa’ya büyük saygınlık kazandırır ve Sultan’ın gözüne girmesini sağlar.

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir