İstanbul Antlaşması (1897)

İstanbul Antlaşması (1897), 20 Eylül 1897 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu ve Yunanistan Krallığı arasındaki savaşın sonunda imzalanmış olan bir barış antlaşmasıdır.

1896 yılının sonlarında Osmanlı İmparatorluğuna ait olan Girit adasındaki Rumlar isyan etti. 21 Ocak 1897’de Yunanlılar Girit’e çıkarak adayı Yunanistan’a bağlamak istediler. Ancak Yunanlılar Avrupalıların baskısıyla geri çekildiler. Yunanlılar bu sefer de karadan Epir ve Teselya’ya girdiler. Ethem Paşa’nın kumandanlığı altındaki Osmanlı ordusu Teselya’da Yunanlıları yenilgiye uğrattı. Epir’de Ahmet Hıfzı Paşa kumandanlığı altındaki Osmanlı ordusu da Yunanlıları yendi. Osmanlı Ordusu iki koldan Yunanistan’ın başkenti Atina’ya doğru ilerlemeye başladı. Rusya Osmanlı İmparatorluğu’nu uyararak savaşın durdurulmasını istedi. Bunun üzerine Padişah II. Abdülhamid iradesine dayanarak ilerlemeyi durdurdu. 10 Eylül 1897’de Osmanlılar ve Yunanlılar arasında İstanbul’da bir barış antlaşması yapıldı.

Bu antlaşmanın bazı şartları şunlardır:
Osmanlılar Teselya’yı boşaltacak.
Yunanistan savaş tazminatı verecek.

Girit Osmanlı yönetiminde kalacak ancak padişahın atayacağı Hıristiyan bir vali tarafından yönetilecek.
Bu antlaşmayla Girit özerk hale geldi. Daha sonra Yunanistan Girit’i tekrar işgal etti ve adayı Yunanistan’a bağladı. Balkan Savaşları sonunda imzalanan Atina Antlaşması ile Girit kesin olarak Yunanistan’a bağlandı.

Bu yazı Antlaşmalar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir