İzvança Savaşı

İzvança muharebesi veya Lehçe adıyla Zuravno muharebesi; 1672-1676 Osmanlı-Lehistan Savaşı sırasında, 25 Eylül-14 Eylül 1676 tarihleri arasında, Lehistan Kralı III. Jan Sobieski yönetimindeki birlikler ile Lehistan Serdarı Şeytan İbrahim Paşa komutasındaki yüz bin kişilik Osmanlı ordusu arasında, Polonya’nın Lviv Oblastı’ndaki Zuravno kasabasında gerçeklemiştir.

1672 Bucaş Antlaşmasını iptal etmek isteyen III. Jan Sobieski 1676’da Leh ordularını yeniden düzenlemeye girişti. Sobielski merkezî bir devlet vergi sistemi kurmak yerine asaletin desteğine güvenmiş, orduyu güçlendirme gayretleri vergi toplamakta karşılaştığı zorluklardan dolayı engellenmiştir. Jan Sobieski 1672 Bucaş Antlaşmasının şartlarını kabul etmeyip tekrar savaşa girdi.

Jan Sobieski komutasındaki yeni Leh orduları, savaşın başlarında Moldova ve işgal altindaki Ukrayna topraklarında Osmalı kuvvetlerini geri püskürtmeyi başarırlar, ancak sonra savaşın gidişatı değişir. Osmanlı ordusunun başına geçen Şeytan İbrahim Paşa, Leh ordusunu Zuravno’dan kuşatır. Sonunda her iki taraf da uzlaşmayı kabul eder ve İzvança Antlaşması imzalanır.

Çarpışma
Ağustos 1676’da, Türk ve Tatar birliklerinden oluşan 40-50 bin kişilik ordu Pokucie’ye girdi. Jan Sobieski 20 bin askeriyle onları karşıladı. Dinyester ve Świca nehirleri arasındaki Zuravno kırlarında çarpışmalar sürdü. 24 Eylülde Lehler Tatarlar ile Wojniłow and Dołha’da çarpıştılar, sonra Zuravno’ya çekildiler.

Leh ordusu Dinyester kıyısındaki Zuranno’da kamp kurdu. 24-26 Eylül’de Kırım Hanı I. Selim Giray Han önderliğindeki Tatarlar ve 28-29 Eylül tarihlerinde Şeytan İbrahim Paşa komutasındaki Türklerle çarpıştılar. 29 Ekimde Leh kralı birliklerini hendeklerinin içine yerleştirdi, Osmanlılar Lehleri mevzilerinden çıkaramadılar.

Kuşatma
Türkler kuşatmaya hazırlanıp, 5 Ekim’den itibaren Leh kamplarını ağır top ateşine tuttular. Erzak istihkamı durduğu için Lehler zor durumda kaldılar. 13 Ekimde Lehler geri çekildiler. Kuşatma sırasında Lehler yakındaki bir kaleden havan topları edinip Osmanlı birliklerine bunlarla saldırdılar, Osmanlılar Lehlere destek kuvvetlerinin geldiğini zannettiler.

Şehirdeki şiddetli savunma ve Osmanlı birliklerindeki kayıplar üzerine 14 Ekimde ateşkes anlaşması yapıldı ve 17 Ekimde barış antlaşması (İzvança Antlaşması) yapıldı.

Antlaşma
Antlaşmada Bucaş Antlaşması’nda kabul edilmiş sınırlar biraz değişti. Podolya yine Osmanlının olurken Ukrayna’nın üçte biri ise Lehistan’a bırakıldı. Ancak, Lehistan’ın Osmanlı Devletine pişkeş vergi ödemesi kaldırıldı ve iki Ukrayna kalesi Polonya’ya verildi. Antlaşmadan birkaç gün sonra sadrazam Köprülü Fazıl Ahmed Paşa öldü.

Bu yazı Savaşlar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir