Kemençeci Vasilaki

Kemençeci Vasilaki, (d. 1845, Silivri – ö. 1907, İstanbul) Rum asıllı klasik kemençe virtüözü. Asıl adı “Vasil”dir. Müzisyenliğe küçük yaşlarda başladığı için “Vasilcik” anlamına gelen “Vasilaki” adıyla tanındı.

1845’te Silivri’ye bağlı Litros kasabasında doğdu. Müzisyenliğe küçük yaşlarında Silivri’deki panayır, düğün ve meyhanelerde klarnet çalarak başladı. Fenerli Yorgi adındaki bir kemençeciden klasik kemençeyi öğrendi ve klarnet çalmayı bıraktı. 1870’te Galata’ya geldi ve semtin çalgılı kahvelerinde kemençe çaldı. O dönemde Lavtacı Andon’la tanışıp, onun takımında çalmaya başladı. Lavtacı Andon’dan ve ağabeyi Civan’dan Türk müziği repertuarını öğrendi.

Tamburi Cemil, Udi Nevres gibi önemli sanatçılarla birlikte çalıştı. Kabasaz takımlarında köçekçe ve oyun havası çalmak için kullanılan klasik kemençeye yeni bir çalış tekniği getirdi ve kemençeyi klasik Türk müziğine kazandırdı. Tamburi Cemil ve Vasilaki’den sonra kemençe, kabasaz takımlarından çıkarılıp incesaz takımlarına dahil edildi.
Yaşamı boyunca üç tane peşrev, bir tane saz semaisi ve Mahmut Celalettin Paşa’nın şarkıları için de ara nağme besteledi. 1907’de İstanbul’da öldü.

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir