Kőszeg Savaşı

Diğer adı Güns Kuşatması’dır. Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya Arşidüklüğü arasında yapılmıştır.

Avusturya Saldırısı
I. Süleyman’ın Viyana’yı 1529’da kuşatması sonucu Ferdinand 1530’da güç gösterisi yapmak için bir karşı saldırı gerçekleştirdi. I. Süleyman’ın 60.000 kişi civarındaki güçlü ordusuna karşı yürüdü. Tuna (Danube) Irmağı yakınlarına kadar ele geçirerek yürüyen Ferdinand saldırı için hazırlıkları tam olarak bitirdi. Stratejik yerleri ele geçirdi.

Kőszeg Kuşatması
1532’de 60.000 kişi civarındaki ordusu Viyana’yı kuşattı. Ferdinand 700 asker dışındaki tüm askerlerini geri çekti. 700 askeri Köszeg’i savunması için bırakmıştı. I. Süleyman kaleyi 700 kişinin savunduğunu öğrenince bir bölüm askerini kaleye doğru saldırttı. Ancak başarılı bir savunma sonucu kale alınamadı. Bu da Osmanlı İmparatorluğu için bir yenilgi oldu. Kaleyi Ağustos’a kadar kuşatmasına rağmen başarı alamayan bir bölüm Osmanlı birlikleri Ağustos yağmurları ile kuşatmayı kaldırdı.

Barış ve Savaş
Ferdinand ve I. Süleyman arasında bir anlaşma imzalandı. O anki sınırlar korunuldu ve Macaristan yine de Osmanlı hakimiyeti altında kaldı.

Osijek Kuşatması
Bu anlaşma Yanoş Zapolya’yı tatmin etmedi. Ferdinand sınırlara birlik sevkiyatına başladı. Ancak Osmanlıların güçlü ordusu karşısında geri çekildiler. Kuşatma uzun sürmedi ve iki taraftanda çok kayıp verilmedi. Daha sonra içerisinde Avusturya (Habsburg) donanmasıda bulunan Haçlı donanması Preveze’de Osmanlılara yenilince I. Ferdinand Osmanlı’ya hiç yanaşmadı. Osmanlılar daha sonra Tuna Nehri’ni de ele geçirdi.

I. Süleyman’ın Seferi
1543 Nisan’ında I. Süleyman Macaristan üzerine yeni bir sefer düzenledi. I. Süleyman, Macaristan’da kalan son kale olan Eger (Eğri) Kalesi’ni almak istedi. Eger Kalesi şimdiki Köszeg bölgesinde olduğundan Köszeg savaşı denilmektedir. Eğer tüm çabalara rağmen alınamadı ve bu Avusturya zaferi Avrupa’da büyük sevinçle karşılandı. Böylelikle Osmanlı İmparatorluğu’nun son Macaristan seferi’de son buldu.

Bu yazı Savaşlar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir