Mehmet Abid Efendi

Şehzade Mehmet Abid Efendi (17 Eylül 1904,Yıldız Sarayı, İstanbul – 8 Aralık 1973, Beyrut) Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’in en küçük oğludur.

Yıldız Sarayı’nda doğdu. Annesi Saliha Naciye Hanımefendi idi. II. Abdülhamit 27 Nisan 1909’da tahttan indirildiğinde 4 yaşında olan Abid Efendi, sürgün ve hapis yılları boyunca babasının yanında kaldı. 1909-1912 yılları arasında Selanik’te Alatini Köşkü’nde, daha sonra II. Abdülhamit’in 10 Şubat 1918’de ölümüne dek Beylerbeyi Sarayı’nda hapis hayatı yaşadı. Daha sonra askeri eğitim görerek subay oldu. Enver Paşa’nın Orta Asyada bağımsız bir Türkistan devleti kurma ülküsünün destekleyicisi oldu.Bir çok gönüllü ile birlikte Enver Paşanın davasına katılmak istediyse de Enver Paşanın 4 Ağustos 1922 yılında Tacikistan’da ölmesi üzerine bu isteğini gerçekleştiremedi. 1924 yılında diğer hanedan üyeleri ile birlikte yurt dışına çıkarıldığında 19 yaşında idi.

1924’te annesi, ablası Ayşe Sultan ve bazı aile fertleriyle birlikte Paris’e gitti. Paris Hukuk Fakültesi’ni ve Şark Dilleri Farsça bölümünü bitirdi. Ekonomik sıkıntı çekti. 1936 yılında Arnavutluk kralı Ahmet Zogu’nun kızkardeşi Prenses Seniye ile evlendi ancak 1948 yılında ondan boşandı. Ahmet Zogunun krallıktan uzaklaştırılmasına kadar Arnavutluğun Paris maslahatgüzarlığını yaptı. Hiç çocuğu olmadı.

1973 yılında Beyrut’ta vefat etti. Şam’da Sultan Selim Camii haziresine gömüldü.

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir