Ömer Hulusi Efendi

Ömer Hulusi Efendi (d. 1857- ö. ? ) öğretmenlik, şerriye yargıçlığı ve Osmanlı Devleti’mim son yıllarında şeyhülislamlık ve Evkaf Nazırlığı görevlerinde bulunmuş bir devlet adamıdır.

Ömer Hulusi Efendi 1857 yılında Dağıstan’da doğdu. İlk öğrenimini Dağıstan’da gördü.Burada Arapça öğrendi. Sonra İstanbul’a gelerek medresede fıkıh eğitimi yaparak icazet aldı. Sonra “Bursa Muallim Mektebi (Öğretmen Okulu)”‘na girip buradan diploma aldı. Daha sonra “Mekteb-i Nüvab (Yargıç Okulu)”‘na devam ederek buradan da diploma aldı.

Bu diplomalarına uygun olarak öğretmenlik ve şeriyye yargıçlığı görevleri ile devlet memurluğu yaptı. 1912 de “Meclis-i Tetkikat-i Şer’iyye (Din İşleri İnceleme Komisyonu)” Başkanlığı gorevine terfi ettirildi. Sonra “Anadolu Kazaskeri” görevi verildi. Bu gorevden sonra 1917’de “Temyiz Mahkemesi”‘ne atanarak “Şer’iyye Dairesi” Başkanı oldu.

14 Ekim 1918’de İstanbul’da Sadrazam olan Ahmet İzzet Paşa hükümetinde Şeyhülislamlık görevi verildi. Bu hükümet 8 Kasım 1918’e kadar görev yaptı. 2 Mart 1920’de İstanbul’da yeni sadrazam olan Salih Hulusi Paşa hükümetinde Evkaf Nazırlığı görevi aldi. Salih Hulusi Paşa’nın istifası üzerine kendisi de bu görevden ayrıldı.

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir