Reşid Mehmed Paşa

Reşit Mehmet Paşa (d. 1780 – ö. 1836, Diyarbakır) II. Mahmut saltanatında 28 Ocak 1829 – 18 Şubat 1833 tarihleri arasında dört yıl yirmi bir gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Gürcü asıllı Osmanlı vezirlerindendir. Hüsrev Paşa’nın konağında eğitim görmüştür. Mirimiran rütbesi aldıktan sonra Karahisarı Sahip mutasarrıfı, Kütahya vali vekilliği, Konya, Tırhala, Vidin Valiliği, Rumeli Beylerbeyliği, İnebahtı ve Karlı Muhafızlığı görevlerinde bulundu.

28 Ocak 1829’da sadrazamlık görevi verildi. Kavalalı Mehmet Ali Paşa isyanının bastırılmasıyla görevlendirildi. Mehmet Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa ile Aralık 1832’de yaptığı Konya Muharebesi’nde yaralandı; Mısır kuvvetlerine esir düştü ve komutası altındaki Osmanlı ordusu yenik düştü. Bu savaş sonrasında 18 Şubat 1833’de sadrazamlık görevinden alındı.

Sadrazamlığından sonra 1833’de Sivas valiliğine gönderildi. 1834’de ise Diyarbakır valiliği görevi verildi ve valiliği 2 yıl 8 ay sürdü. Bu görevde iken Ekim 1836’de vefat etti. Mezarı Diyarbakır İçkale Camiindeki mezarlıktadır.

Reşit Mehmet Paşa’nın Emin Paşa ve İbrahim Bey adında iki oğlu vardı.

Silahşör, cesur, gözünü budaktan sakınmayan bir özelliği sahip idi. Yiğit, çalışkan, devlete bağlı ve sadık bir kişi ola­rak bilinir.

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir