Sakızlı Ahmed Esad Paşa

Sakızlı Ahmed Esad Paşa (1828, Sakız – 1875, İzmir), Osmanlı devlet adamı ve iki kez sadrazam.

Sakız Müftüsü Süleyman Bey’in oğlu olup, Sakızlı Müşir (Mareşal) Kazım (Alpan)Paşanın ağabeyidir. Bir çok devlet görevinde bulundu. Paris sefaretinde çalıştı. Paris dönüşünde Cemiyet-i Tedrisiyye-i İslâmiye’ye (şimdiki adıyla Darüşşafaka Cemiyeti) katıldı. Cemiyet kurucuların büyük bir okul kurma düşüncelerine katılarak, bu okulun Paris civarında görüp incelediği kız ve erkek yetimlerine özgü yatılı bir okul olan Pritanée Militaire de la Flèche benzeri bir okul olmasını önerdi. Yanında okulun planını, öğrencilerin kılık kıyafetiyle ilgili çizimleri ve öğretim programını da getirmişti. Önerisi kurucularca kabul gördü ve Darüşşafaka kuruldu.

1873’te Konya valiliği görevini sürdürürken, 1290 kıtlığı olarak bilinen büyük kuraklık döneminde, Konya Mevlevi Dergâhı Postnişini Mahmut Sadrettin Çelebi ile birlikte aç ve çaresiz kalan halka yardım amaçlı çabalarıyla Sultan Abdülaziz’in dikkatini çekti.

Bu çalışmalarının sonucu olarak Abdülaziz’in saltanat döneminde 15 Şubat 1873 – 15 Nisan 1873 ve 26 Nisan 1875 – 26 Ağustos 1875 tarihleri arasında iki dönem -toplam beş ay yirmisekiz gün- sadrazamlık yaptı.

Sadrazamlık da yaptığı 1875 yılı içerisinde yine kısa bir süre için İzmir (Aydın) Valiliğine de tayin edildi. Resmi bir ziyarete gittiği Denizli’de yorgunluk kahvesi içtikten sonra, kahveye konan zehirden hastalanarak vefat etti. Suçlu olarak kahveyi pişiren zenci köle hemen asıldı.

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir