Tanburi İsak Efendi

Tanburi İsak Efendi, (1745, Ortaköy, İstanbul – 1814, İstanbul) Klasik Türk Müziği’nin ünlü tanburisi ve bestecisidir.

Asıl adı Fresco Romano olan Tanburi İsak Efendi 1745 yılında İstanbul, Ortaköy’de doğdu ve Sultan III. Selim devrinde yaşamıştır. Yahudi asıllı Klasik Türk müziği bestecilerinin en büyüğüklerinden sayılıyor. Sultan III. Selim’e tanbur dersleri verdiği ve sinagoglarda dini eserler seslendirdiği bilinmektedir.

1795’de 40 kuruş aylıkla Enderûn Mektebi’nde tanbur hocalığı yapmaya başladı, 1801’de maaşı 70 kuruşa (40 altın) çıkartılmıştı. Klasik Türk tanbur ekolünün önemli temsilcilerinden biriydi. Tanbur eğitimi verdiği kişiler arasında Sultan III. Selim, Zeki Mehmed Ağa, Tanburi Mehmed Ağa gibi ünlü isimler de vardır. Tanburi İsak Efendi tanbur üslubunu, tanburi hocası Şeyh Ethem Efendi tarafından öğrenmiş. Klasik kurallara sıkı sıkıya bağlı bir besteci idi. Günümüze ulaşan eserleri, 49 peşrev, 43 saz semaisi, 6 beste, 1 ağır ve 3 yürük semaî ve 7 şarkıdır.

Dilberâ sâzın nevâsı âşıkın artar hevâsı
Ey nesîm-i seherî canda yerin var senin
Ey safâ-yı ârızından çeşme-i hurşîd âb

Klasik Türk Müziğinde Musevi Bestekarlar / CD – Tanburi İsak , İsak Varon , Mısırlı İbrahim (2006), Gözlem Kitap
Tanbûrî İsak: Bezmara Music Ensemble. MediMuses Project/Great Mediterranean Composers. CD, booklet. Kemal Caba (sine kemanı), Ahmet Şahin (ney), İhsan Özer (santur), Furkan Resuloğlu (tanbur), Vahit Anadolu (kudüm/daire) ve Fikret Karakay, Ahmet Şahin, Ersin Çelik, Mehmet Kemisiz (ses). 2005.

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir