Yakup Paşa

Yakup Paşa, Osmanlı Sultan’ı II. Bayezid devrinde yaşamış, Yahudi asıllı tabip, Bosna Sancak beyi ve aynı zamanda Akıncı komutanı. Ayrıca bir şair olan Yakup Paşa, Sultan Bayezid Amasya’da şehzade iken babası Fatih’in temsilcisi olarak Sultan’ın yanında bulunmuştu. Bayezid tahta geçince önce Yakup Paşa’yı oğlu Alem Şah’a atabey, sonrada Bosna beyliğine tayin etti.

1493’te kazanılan Krbava Muharebesi’nde ordunun başında bulunan Yakup Paşa, 8,000 akıncı ile İstirya’ya girdi. Fakat geri dönüşünde önüne çıkan düzenli Macar ordusu tarafından Hırvatistan’da yolu kesildi. Her akıncıya 5 asker düşmesine rağmen, üstün gayretler ile Macarlar bozguna uğradı. Sonunda 5,700 ölü, 25,000 esir veren Macarlar’dan bazı asiller de esir edilmişti.

Bu zaferden sonra Yakup Paşa Rumeli Beylerbeyliği’ne getirildi. Aynı zamanda da şair olan Yakup Paşa uzun manzumesinin sonunda şöyle demiştir:

« Benim Bosnâ beyî dervîş Yâ’kuub
Hudâ avniyle erdim bû cihânda »

Tarihçi Âşık Paşazade’nin yorumuna göre, Fatih’in ayağındaki bir ağrıyı gidermek üzere verdiği bir ilaç neticesi Fatih zehirlenerek ölmüştür. Bu konuda tarihçiler farklı düşüncelere sahiptirler. Bu farklı düşüncelerden bir tanesi Hekim Yakup’un Fatih Sultan Mehmed’i kasten zehirlediğidir ki bunun hiçbir geçerliliği olamaz. Andre Clot’un Mehmed le Conquerant de Byzance adlı eserinde şöyle yazılıdır:

“… Yakın süre içinde ölmesi için zehire gerk kalmamıştı ki, hastasının durumunu çok iyi izlemiş olan Yakup Paşa, zamanın en iyi hekimlerinden olup bunu herkesten daha iyi biliyordu. Bu durumda Padişahı zehirlemekle kendi durumunu niye tehlike altına atsın ki? Kaldı ki, onun ölümü ile durumu daha iyi hale girmiş olmazdı ki; Fatih’in ona tanıdığı sınırsız imkanları, ayrıcalıkları da düşünmek gerekir. Yapacağı tek şey, işi doğal akışına bırakıp beklemekti… [Fatih] kendini aşırı besin ve içkiye vermişti. Ayrıca XV. yy’da henüz bilinmeyen bir hastalıktan da ölmüş olabilir.”

Bu yazı Önemli Kişiler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir